Stylowalazienka.pl
Masz pytanie? Zadzwoń!

Umywalka do łazienki

 

Umywalka na przestrzeni lat

Trudno znaleźć dom, w którym nie byłoby umywalki w łazience. To przecież podstawowy element wyposażenia sanitarnego, służący do mycia twarzy i rąk. Jakże wyglądałaby Nasza codzienna poranna toaleta bez niej, kiedy pierwszym krokiem po wstaniu z łóżka jest orzeźwienie ciała wodą? Gdzie mylibyśmy dłonie po przyjściu ze sklepu lub powrocie z pracy? Ze względu na swoją funkcjonalność, przedmiot ten na stałe zadomowił się w Naszych gospodarstwach i już nie wyobrażamy sobie życia bez niego. Ale nie zawsze tak było. Kiedyś umywalka była synonimem bogactwa.

Krótkie dzieje umywalki

Ten powszechnie stosowany mebel ceramiki sanitarnej, 200 lat temu kojarzył się z luksem. Na umywalkę zarezerwowaną tylko dla siebie mogli sobie pozwolić nieliczni, przeważnie najbogatsi. W VXIII w montowano ją w korytarzach, czy klatkach schodowych w kamienicach, tak aby wszyscy mieszkańcy mogli z nich korzystać. Na początku wykonywane były nie ze znanej nam ceramiki, a ze zwykłego metalu. Dopiero później zainteresowano się zaletami i estetyką wypalanej gliny, która do tej pory króluje w najnowocześniejszych aranżacjach wnętrz.

Rodzaje umywalek

Jeszcze niedawno, kiedy chcieliśmy kupić umywalkę, oferowano Nam jeden model, w standardowym białym kolorze i uniwersalnym rozmiarze. Dziś sytuacja wygląda całkiem inaczej. Postkomunistyczny niedobór towaru przekształcił się w kapitalistyczny dylemat wyboru. Ze względu na system montażu możemy zdecydować się na:

Wszystko zależy od przestrzeni, jaką dysponujemy i celów projektowych.

Ponadczasowy materiał umywalkowy

Pomimo faktu, że wynaleziono wiele sposobów na produkcję mebli sanitarnych, wciąż największą popularnością cieszy się ceramika. Sprawdza się ona idealnie w wilgotnych i narażonych na działanie wody pomieszczeniach, jak łazienka. Przy tym wygląda bardzo estetycznie. 

Dla poszukujących innowacyjnych i oryginalnych rozwiązań dostępne są modele umywalek wykonane ze szkła, kamienia naturalnego, żeliwa, tworzyw sztucznych, a nawet stali nierdzewnej. 

Umywalki - modny element wyposażenia łazienki

Dziś umywalka służy nie tylko celom sanitarnym. Jest też elementem dekoracyjnym. Rozmaite kształty, owalne, prostokątne, koliste, kwadratowe, trójkątne lub całkowicie nieregularne, szeroka gama kolorystyczna oraz swoboda dotycząca montażu pozwalają kreować otaczającą przestrzeń w sposób swobodny i zgodny z gustem. Z powodzeniem znajdą się ciekawe opcje dla osób, które uwielbiają standardowe, klasyczne rozwiązania, jak i dla tych, którzy uwielbiają wzbudzać uwagę i przyciągać wzrok. Zwolennicy nowoczesnych i minimalistycznych trendów, też mają szerokie pole do popisu w wyborze interesującej ich umywalki.

Najważniejsze jest jednak, aby nie podążać ślepo za panującymi trendami w modzie, tylko stworzyć przestrzeń, w której będziemy czuli się dobrze i komfortowo. W końcu to My , a nie goście będziemy spędzać w łazience dużo czasu. Dlatego przed kupnem awangardowej, złotej lub czarnej umywalki, warto się zastanowić, czy naprawdę Nam się ona podoba? 

 

Powrót do LEKSYKON ŁAZIENKOWY

DOŁĄCZ DO NAS

 

Zapisz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl