Wanny wolnostojące
Skąd wywodzą się wanny stojące?
Eleganckie, duże i dodające uroku każdej łazience, wanny wolnostojące wywodzą się z długiej tradycji dbania o higienę. Pojawiają się w różnych rozmiarach i kształtach, czasem na nóżkach, czasem bez nich i zawsze dodają łazience unikatowego charakteru. Co warto wiedzieć o wannach wolnostojących?
Wanny stojące to nic innego, jak produkty inspirowane kąpielami w bali i miskach. Mniej więcej w XV wieku przed naszą erą, najpopularniejszym miejscem zażywania kąpieli i dbania o swoją higienę, były rzeki i inne, naturalne zbiorniki wodne. Starożytne ludy zamieszkujące Grecję, ceniły rytuały pielęgnacyjne, rozwijały pierwsze łaźnie, czy kanalizacje. Na wyspie Krecie powstała za to pierwsza kamienna wanna, umożliwiająca wykąpanie się na miarę dzisiejszych czasów. Kąpiele w wannie były przywilejem i kaprysem bogatych, osoby z niższych warstw społecznych nie zawsze rozumiały zamiłowanie starożytnych ludzi do zanurzania się w wannie.
Starożytne wanny były zdobione w ciekawy sposób, upiększane podobnie jak inne przedmioty użytkowe z tamtej epoki. Poza zastosowaniem w celach higienicznych, wanny wykorzystywano już wtedy także do relaksu i odprężenia. Domniema się, że wanna pomogła także odkryć kilka ciekawych spostrzeżeń, na przykład przez Archimedesa, który w ten sposób odkrył wyporność wody, co było epokowym odkryciem. Razem z korzyściami z kąpieli wannie, pojawiły się też pierwsze przesądy i obawy, na przykład o ryzyko rozmiękczenia ciała lub nabywania chorób przez zbyt długie wylegiwanie się w nich. Jak inne wynalazki, wanny wolnostojące przejęli także starożytni rzymianie, instalując je w swoich łaźniach, a następnie także i inne pokolenia, tworząc swoje własne wersje wanien wolnostojących w następnych epokach.
Pierwsza definicja wanny pojawiła się w encyklopedii z 1751 roku i obejmowała wanny wolnostojące wykonane z miedzi bądź drewna opasanego obręczami. Dopiero w XX wieku pojawiły się pierwsze wanny ceramiczne i plastikowe, dziś tak popularne w każdym domu i mieszkaniu.
Jakie są rodzaje wanien wolnostojących?
Wanny wolnostojące można podzielić przede wszystkim na wanny o różnych kształtach. Dostępne są wanny prostokątne, owalne, a także okrągłe. Wanny wolnostojące przyścienne mogą mieć też bardziej nieregularne kształty lub być zamówione w zupełnie nieregularnym kształcie. W świecie personalizacji produktów i usług można dopasować wannę do swoich potrzeb.
Wanny wolnostojące można też podzielić ze względu na rodzaj materiału, z którego została wykonana. Aktualnie najpopularniejsze są wanny akrylowe, stalowe oraz z wanny konglomeratu. Rodzaj materiału wpływa bezpośrednio na wagę wanny, jej wytrzymałość, a także cenę. Wanny wolnostojące są dostępne na ozdobnych nóżkach lub w fasonach bez jakiejkolwiek podpory. To, które najlepiej wybrać, zależy od aranżacji wnętrz w wybranej łazience. Do wanny wolnostojącej należy dobrać odpowiednią baterię, dopasowaną nie tylko kolorem, ale także kształtem, tak żeby korzystanie z wanny było jak najwygodniejsze.
Powrót do LEKSYKON ŁAZIENKOWY