Stylowalazienka.pl
Masz pytanie? Zadzwoń!

Ceramika łazienkowa

 

Historia ceramiki łazienkowej

Ceramika łazienkowa. Trudno sobie wyobrazić, jak bez niej wyglądałaby współczesna aranżacja łazienki. Czy wynaleziony materiał, który tak imponująco prezentowałby się na ścianie w postaci zdobionej glazury? Czy wtedy umywalka, brodzik, a nawet ubikacja prawidłowo spełniałyby swoje funkcje? Trudno odpowiedzieć na te pytania. Jedno jest jednak pewne. Materiały wykorzystywane dzisiaj, znajdowały zastosowanie i wieki temu. Dzięki doświadczeniu pokoleń, można było wypracować doskonałą technikę wytwarzania pięknej i użytecznej ceramiki łazienkowej. Wydaje się, że poszukiwanie alternatyw doskonałości jest już niepotrzebne.

Dzieje ceramiki łazienkowej nieodłącznie związane są momentem, kiedy nauczono się wypalać uformowaną glinę, która przecież jest jej głównym składnikiem. Nawet jej nazwa wywodzi się od greckiego słowa keramos, oznaczającego ziemię.

Pierwsze odkrycia archeologiczne potwierdzające wykorzystywanie tego materiału sięgają nawet 13 tysięcy lat p.n.e.. Jak widać nie jest to nowy wynalazek. Mistrzami ceramicznego kunsztu byli Grecy. Oprócz nich znana z wyrobów glinianych jest również kultura pilińska i krąg kultur mogiłowych. W naszym kraju zaczęto ją wykorzystywać natomiast około 7,5 lat temu.

Dzisiaj ceramika nabrała szerszego znaczenia i dotyczy nie tylko tradycyjnych wyrobów z gliny, a wszystkich tworzyw i wyrobów nieorganiczno - niemetalicznych, które powstają w wyniku obróbki cieplnej przekraczającej temperaturę kilkuset stopni Celsjusza, takiej jak spiekanie i prażenie.

Jak powstaje ceramika łazienkowa?

Ceramikę łazienkową możemy podzielić na dwie pokrewne dziedziny, a mianowicie:

  • ceramikę sanitarną,
  • płytki ceramiczne,

których wytwarzanie rządzi się tymi samymi prawami. Różnice wynikają z końcowych zdobień i wzornictwa. Ceramika łazienkowa popularnie zwana też "białym montażem" obejmuje produkty wykonane z mieszaniny gliny i uszlachetniaczy, ukształtowane w rozmaite formy i na końcu pokryte szkliwem oraz poddane procesowi wypalania.

Rodzaje ceramiki łazienkowej

Do powszechnie znanych elementów ceramiki łazienkowej, bez których trudno się obejść w codziennym życiu zaliczamy głównie:

To najbardziej znane i najczęściej wykorzystywane elementy aranżacji łazienkowej, które różnią się między sobą rozmiarem oraz stylistyką, wyrażoną w rozmaitości kolorów i kształtów.

Zalety ceramiki łazienkowej

Od lat czerpie się korzyści płynące z użytkowania ceramiki łazienkowej. Przed wszystkim ceni się ją za  wytrzymałość, twardość, odporność na zniekształcenia i działanie wysokich temperatur. Jedynie co może ją zepsuć, to działanie mechaniczne, np. zarysowania lub pęknięcia. Materiał ten idealnie spełnia swoje warunki w łazienkach, saunach, czy basenach, gdzie dochodzi do ciągłego kontaktu z wilgocią oraz wodą. Ponadto elementy ceramiczne łatwo utrzymać w czystości. Dzięki swojej gładkiej powierzchni, bez problemu można je umyć i zdezynfekować.

Wyrazić własną indywidualność

W dzisiejszych czasach ceramika łazienkowa to nie tylko zespół mebli użytkowych, które muszą znaleźć się w mieszkaniu. To również sposób na pokazanie własnego stylu. Dostępność różnorodnych form, kształtów, kolorów oraz zdobień pozwala swobodnie kreować otaczającą przestrzeń według własnych preferencji i gustu.

Powrót do LEKSYKON ŁAZIENKOWY

DOŁĄCZ DO NAS

 Stylowa Łazienka w Pinterest - @stylowalazienka Stylowa Łazienka na Instagramie - Kupony rabatowe, promocje, nowości Stylowa Łazienka na Facebook - Social Media Stylowa Łazienka na You Tube - filmy, poradniki, prezentacje wyposażenia łazienki

 

Zapisz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium